Casanova 6. Vysvětlení

31. may 2012 at 20:20 | Eve* |  Casanova

překlad: Eve*

" Miluju tě," řekl. " a proto tě musím nechat."

Tentokrát zněl přesvědčivě, a to i přesto, že říkal úplné blbosti. Proč bys opouštěl někoho proto, že ho miluješ? To by přece oba udělalo nešťastnými.

Alesha, stejně jak Lucia, svou část předváděla perfektně, říkala to Giacomovi Casanovi, kterého hrál Tom. Věděla, že být zamilovaný, není nemoc, ale něco překrásného. Tom se podle toho zatvářil. Věděl to, ale bylo těžké přesvědčit lidi o své lásce k někomu, když pořád milujete svého ex.A pak se políbili a ani v ten moment Tom nevěděl, co si má myslet. Miloval ji. Ale byl si jistý, že Billa miluje víc.

Ale někdo jeho váhavost nepoznal. I kdyby poznali, pravděpodobně by si myslelali, že jen hraje to, co má ve scénáři.

" Velmi dobře, Tome!" řekla učitelka, když byli u konce. " Děláš pokroky!"

Tom se na ni nejistě usmál. " Dík, asi jo," zamumlal.

" Bála se, že tu hru zhatíš," pošeptala mu Alesha do ucha. " ale myslím, žes ji přesvědčil o tom, že nejsi tak zlý herec."

" Mám to brát jako kompliment?" zasmál se Tom. " Co když už mě z drama kroužku nenechá odejít, já s tím už chci seknout."

" Pořád si připadáš jak idiot, co?"

Vyplázl na ni jazyk. " Jo, divadlo je... není můj šálek kávy. Ale aspoň jsem tu potkal tebe."

Všiml si Georga ve dveřích, usmíval se a zvedal palec. Tom na něj zvedl prostředníček.

Potom zazvonil zvonek. Tom dal své přítelkyni rychlou pusu na rty a odešel ke kamarádovi. " Nedíval se na to celé, že ne?"

" Ne," řekl Georg a svatouškovsky se na něj podíval.

" Bavil ses dobře?"

" Není to tak zlý, Tome," protočil oči. " Pořád o tom uvažuješ. Zeptej se Gustava, ten všechny zná a řekne ti, že je to všem úplně jedno, jen tobě ne. Možná by ses na to měl dívat jinak."

" Není to jenom kvůli tý blbý hře, jasný?" zasyčel Tom. " Myslel jsem, že ti to konečně došlo. Jo, nesnáším tu roli. Nesnáším ten blbej námět."

Georg byl natolik moudrý, aby mlčel.

Několik minut šli v tichosti, dokud nevyšli ven. Byl krásný den a beze slova se rozhodli, že si ho užijí. Poflakování po prázdnách hřištích se zdálo být tím pravým pro Tomovu náladu, tak ho Georg následoval.

Ani když si sedali na houpačky nic neříkali. Tom byl příliš zahloubaný v myšlenkách. Georg čekal, až něco řekne. Chtěl to ticho zrušit sám, nečekat na něj, ale nakonec Tom z ničeho nic promluvil.

" Byla to moje chyba."

Georg se na něj podíval. " Promiň?"

" To, co se stalo. Je to moje chyba."

Starší z nich se zamračil. " Proč to říkáš?" zeptal se.

" Vysvětlím ti to. Byl chladný listopadový večer..."


Byl chladný listopadový večer a oni jeli z kina a povídali si o filmu, který právě viděli. Byl to triler a až do poslední chvíle napínavý. Právě se bavili o tom, kdo to děvče nakonec zavraždil, když se auto před nimi dostalo do smyku.

" Dávej pozor!" vykvikl Bill.

Ostatní, kteří nesledovali cestu, s otevřenou pusou zírali, jak se dvě auta sráží. Oba se dali do pozoru a chtěli si oddychnout úlevou, ale v Tom si Bill všiml třetího auta. Bylo příliš pozdě.

Narazili do něj.

Tom se hlavou bouchnul do palubovky a dostal závrať. Naštěstí včas uviděl, že vzplanul oheň a uvědomil si, že se rychle musí dostat ven.

Jenomže mu nešel rozepnout bezpečnostní pás. Možná to bylo proto, že byl zmatený, možná kvůli tomu, že panikařil, vážně nevěděl, ale zabralo mu to věčnost, než se mu to podařilo. Jako v akčním filmu dramaticky ramenem narazil do dveří, aby se otevřely. Potřeboval se dostat na místo spolujezdce, kde seděl jeho přítel - momentálně v bezvědomí.

Otevřel dveře, odepnul mu pás a rychle ho z auta vytáhl. Soustředil se jen na to, všechno ostatní bylo jedno.

Z dálky zaslechl houkačky, šokované hlasy a v tom omdlel.


Georg na svého nejlepšího kamaráda nevěřícně hleděl. Vážně se mu to stalo? Bylo to strašné! Otevřel pusu k mluvě, ale Tom zavrtěl hlavou. " Ještě jsem neskončil," řekl.

" Když jsem se probral, byl jsem v nemocnici. Nejspíš jsem spal týdny. Ptal jsem se po Billovi, ale nikdo o něm nic nevěděl. Všichni jen říkali, že v pořádku. Nejdřív mi to nestačilo, myslel jsem, že se objeví. Ale ne. Když jsem se pak konečně dostal domů, zjistil jsem, že utekl. Asi mě nenávidí."

" To si nemyslím," řekl Georg jemně.

" Tak proč by utíkal?" Tom zněl ztraceně a zraněně. Georg chtěl Billa najít a osobně mu říct, aby se ke svému ex vrátil.

" Já nevím, Tome, ale nemyslím si, že je to nenávist. Podle toho, cos mi řekl, nebyla to tvoje chyba. Udělals, cos mohl, abys do toho auta nenaboural, to by udělal každej..."

" Každej by si všiml, že jede do stromu," zasyčel Tom.

" To je tím šokem, Tome. Lekl ses a automaticky strhl volant. Není to tvoje chyba, a jestli si to ten kluk myslí, tak je to debil. Stejně jak ty by měl chápat, že to není tvoje chyba. Jestli je trochu inteligentní, vůbec by tě neopustil."

Tom se nejistě usmál. " Dík, Georgu."

" Nemáš za co. Myslím to vážně, jsi fajn kluk a fakt ho miluješ. Nemohl mít lepšího přítele."

Tom si nemohl pomoct. Povzbudilo ho to.

" Myslíš... že je to jak v té hře? Je možné, že se nějak fyzicky zranil a nechtěl, abych ho tak viděl?"

Chlapec s rasty se zamračil. " Nevím, nepamatuju si, že by měl nějaké zranění, jen pár škrábanců a modřin... Věděl bych, kdyby se stalo něco velkého, ne?"

" Jo... V tom případě nemám vysvětlením, Tome, promiň. Ví o tom Alesha?"

Tom zavrtěl hlavou. " Ještě jsem jí to neřekl. Já nevím, nechci, aby to věděla. Není lehké to říct."

Jeho nejlepší kamarád přikývl. " Jo, chápu." Zamračil se: " Ale... vždycky jsi tu žil, ne? Jak to, že jsem to nevěděl?"

Tom pokrčil rameny. " Ještě jsme nebyli kámoši." Uvědomil si, že se s Georgem neznají dlouho, jen rok. Bylo to zvláštní, připadalo mu, že se znají celou věčnost.

" Je mi to fakt líto," řekl Georg.

" Nemusí."

" Ještě ses přes to nepřenesl, Tome. Nedělej, že jo."

" Víš, co? Nevíš, co je pravá láska, dokud ji neztratíš. A potom už je moc pozdě."

" Nikdy není pozdě na lásku, Tome Trümpere," opravil ho přísně Georg. " Kde ten kluk bydlí?"

" Jak to mám vědět?"

" Telefonní seznam? Já nevím, musíš ho nějak najít. Měl bys za ním zajít, promluvit si s ním. Aspoň by ti vysvětlil, proč tak najednou zmizel. A když to vyklopí, aspoň neodejdeš s nepořízenou. Nikdy nevíš, třeba opravdová láska přežije všechno."

" Mám holku, Georgu."

" To neznamená, žes Billa přestal milovat," řekl jednoduše. " Možná ji miluješ, ale nemyslím si, že je ta pravá. To Bill."

Tom si skousl ret. " Já nevím..."

" Když to neuděláš, budeš toho do konce života litovat."

Oba věděli, že má pravdu.

" Proč jsi to neudělal už dřív?"

" Protože mě nesnáší!" ucedil Tom. " Vážně! Bál jsem se, že mi zabouchne dveře před nosem a..."

" Oh, sklapni, to se nestane. Prostě tam zajeď. Ale musíš to vysvětlit Aleshe," pokračoval Georg a Tomovi na chvilku přestalo bít srdce. " To je fér," řekl, když viděl jeho výraz. " Nemůžeš jít za ním, aniž bys jí to řekl a pak přijít a vybalit na ni, že jsi zase se svým ex. Já vím, já vím, nedívej se na mě tak, možná, že se nedáte znovu dohromady. Ale zaslouží si to vědět, Tome."

" Já... popřemýšlím o tom."

Oba dva věděli, že tam pojede. Otázkou byl jen kdy.
 

Be the first one to judge this article.

Poll

Byl/a jsem tu

Byl/a jsem tu. 100% (882)

Comments

1 báři báři | Web | 11. june 2012 at 13:17 | React

Wau, neřekla bych, že může být Geo tak nápomocný. Je fajn, jak se k Tomovi zachoval, že mu tak radí a tak.. Milé. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement