16 & těhotná 3. Jsi v pořádku, Oli? 1/2

4. april 2012 at 20:20 | Eve* |  16 & těhotná
překlad: Eve*

" Co jsi dneska dělala, Livie?" zeptala se mě máma, když jsme si ten večer sedly k večeři; dokonce si dala tu práci a sama ji uvařila, ale já jsem věděla, že to bylo jenom kvůli tomu, že je Grayson doma. Vlastně to nebylo tak zlé; konečně rozmrazila kastrol s masem a zeleninou, který byl přes týden v mrazáku.

Zarazila jsem se s vidličkou na půl cesty a ucítila na sobě Graysonův pohled. Zakašlala jsem.

" Nic moc," odpověděla jsem. " Jak bylo v práci?" Rychle změnit téma. Ničeho si nevšimla. Vykládala o své práci recepční pro zdejší firmu, kvůli které často chodila domů pozdě, ale kvůli Graysonovi prý bude chodit dřív." Mami," přerušil ji Grayson a díval se přitom na mě. Svrkl mi žaludek a do tváří se mi nahrnula krev. Opravdu to udělá? Můj vlastní brácha?

Vzhlédla. " Co?"

Zírala jsem na něj a tiše ho prosila, aby byl zticha. Chtěla jsem jí to říct sama.

Povzdechl si a sklopil zrak. " Ale nic, to je jedno."

S úlevou jsem do sebe naházela zbytek jídla a zklidila ze stolu. Mamka odešla do pracovny, což znamenalo, že tam zůstane po zbytek večera. Já se dala do mytí nádobí a Grayson si sedl v obýváku k televizi.

Otevřela jsem okno u dřezu a sledovala, jak pára z kohoutku uniká ven. Něco se mi zkroutilo v žaludku; nervy kvůli tomu, co jsem v sobě měla. Grayson byl na mě naštvaný - chtěl to mámě říct místo mě. Zajímalo mě, jak dlouhou dobu mi dá na to, abych to udělala sama.

Vyškrábala jsem zbytek z kastólu na talíř a namočila ho v dřezu. Chutnalo to celkem dobře, vypadalo teda nechutně.
Najednou jsem se rozběhla a utíkala do koupelny, kde jsem si klekla k záchodu. O pár vteřin později jsem zezadu na krku ucítila mámini studenou ruku.

" Jsi v pořádku, Liv?" zeptala se. Ze zvracení mě už bolelo břicho, už jsem v sobě nic neměla, dávila jsem na prázdno. " Bože," řekla máma, když jsem si omyla pusu. " Proč jsi mi neřekla, že ti není dobře?"

" Jsem v pohodě," zamumlala jsem. " Bude to z té večeře."

" Fakt?" podivila se. " Myslela jsem, že ti to chutná."

" Taky jo," protestovala jsem. " Chutná. Ale asi mi to nesedlo."

" Hmm," udělala a položila mi dlaň na čelo; zachvěla jsem se. " No, horečku nemáš. Možná bys měla ale zítra zůstat doma. Zavezu tě k doktorovi."

" Ne!" vyjekla jsem okamžitě. " Doopravdy to nic není. Bude to jen nějaká přeháňka."

" Stejně tě objednám, jen pro jistotu," odpověděla a já ztuhla.

" Mami," ucedila jsem a otočila se na ni. " Je mi dobře. Přísahám."

Ublíženě se na mě podívala. Potom přikývla. " Fajn. Vem si aspoň aspirin. Uleví se mi."

" Hned," zamumlala jsem a cvakla vypínačem. " Nechci ho vyhodit."

Zavřela jsem se v pokoji. Sedla jsem si na okraj postele a zajela si prsty do vlasů. Co to se mnou bylo? Jenom se zeptala. A já na ni tak vyjela.

Hormony, napověděl mi hlas v hlavě. Aktivují se ti hormony.

Vstala jsem a sedla si ke stolu. Zapnula jsem notebook a najela na vyhledávač. Napsala jsem heslo těhotenství a váha a třískla do Enteru.

Klikla jsem na první webovku.

Těhotensví

Rozhovor s vaším gynekologem by měla být první věc, kterou byste měla udělat, zjistíte-li, že jste těhotná. Proč? Lékaři jsou profesionálové, kteří vám pomohou zbavit se obav, které možná máte. Návštěva u lékaře slouží ke stoprocentnímu určení těhotenství; většina těhotenských testů zaručují jen 99% jistotu - a pokud se jedná o něco, jako je těhotenství, proč riskovat, a to i když se jedná jen o jedno procento?

Asi proto jsem k té doktorce šla a na podobné testy se vykašlala. Kdyby z nějaké důvodu vyšel negativní, i kdyby jen jednou, věřila bych mu. Chtěla jsem si být jistá. Surfovala jsem dál a zaujala mě další.

Deset věcí, které vás mohou v těhotenství překvapit

1. Hnízdící instikt - silné nutkání k přípravě a úklidu vašeho domova na příchod dítěte. Čím víc se vám přibližuje termín porodu, děláte nezvyklé věci, jako mytí kuchyňské linky nebo utírání prachu z garnýží - věci, na které byste v devátém měsíci nikdy nepomyslela. Tato touha po čistotě však může být užitečná, protože vám po porodu zbyde víc času na zotavení a péči o miminko.

2. Neschopnost se soustředit - v prvním trimestru vás může únava a ranní nevolnost hodně vyčerpávat. Ale existují i případy odpočatých žen, které nejsou schopné se kvůli těhotenství soustředit. Příčinou je starost o dítě. Porod a dítě se vám může zdát důležitější, než všechno ostatní. Abyste podobným starostem předešla, můžete si sepsat seznam věcí, které byste ráda udělala, např. schůzku s kamarádkami, při níž na podobné věci zapomenete.

3. Výkyvy nálad - premenstruační syndrom a těhotenství jsou si velmi podobné. Zvětší a zcitlivější vám prsa, kolísají vám hormony a jste náladová. Pokud trpíte premenstruačním syndromem, v těhotenství budete pravděpodobně trpět ještě většími změnami nálad. Z pocitu štěstí se během minuty stane pláč a tak dále. Jeden den se můžete na partnera šíleně zlobit, další vás může vytočit kolega z práce. Výkyvy nálad jsou v těhotenství nejčastějším problémem a nejčastěji se objevují jen v prvním a na konci třetího trimestru.

No, to by dost věcí vysvětlovalo. Hlavně ty výkyvy nálad. Byla jsem skoro v polovině prvního trimestru - znamenalo to teda, že to během pár měsíců ustane? Doufám; nechci na lidi křičet.
 

Be the first one to judge this article.

Poll

Byl/a jsem tu

Byl/a jsem tu. 100% (882)

Comments

1 báři báři | Web | 5. april 2012 at 1:09 | React

Ah, už se těším na další díl. A kdy a jak to konečně řekne mámě..:)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement